Demokratik jarayonlarni tahlil qilish markazi Surxondaryo viloyati hududiy boʻlinmasi va hamkor tashkilotlar tomonidan “Surxondaryoda aholining ijtimoiy himoya xizmatlaridan qulay va tezkor foydalanish holati” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi. Tadbirda soʻnggi yillarda aholiga koʻrsatilayotgan ijtimoiy xizmatlar koʻlami va sifati muhokama qilindi.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekistonda aholini ijtimoiy himoya qilish tizimi izchil takomillashtirilmoqda. 2023-yil 1-iyunda Prezidentning PF-82-sonli Farmoni bilan Ijtimoiy himoya milliy agentligi tashkil etildi. Shuningdek, 2024-yilda butun mamlakat boʻylab “Inson” markazlari va mahallalarda ijtimoiy xodimlar faoliyati yoʻlga qoʻyildi.
Aholiga 100 dan ortiq ijtimoiy xizmat va yordam koʻrsatilmoqda. Jumladan, nogironlar, kam taʼminlangan oilalar, keksalar va mehnat bozorida raqobatlasha olmaydigan fuqarolar uchun turli qoʻllab-quvvatlash choralari koʻrilmoqda. Nogironligi boʻlgan shaxslar protez-ortopediya vositalari, aravachalar, eshitish moslamalari bilan taʼminlanyapti.
Bundan tashqari, ijtimoiy xizmatlarning qamrovini kengaytirish, elektron hujjatlashtirishni osonlashtirish, moddiy-texnik bazani mustahkamlash va ijtimoiy xodimlarning malakasini oshirish boʻyicha ishlar davom etmoqda. Xususan, Surxondaryo viloyatida 3 271 ta ijtimoiy xizmatlar koʻrsatilgan boʻlib, jumladan, 1 006 ta nogironlar aravachasi, 295 ta eshitish moslamasi, 1 549 ta qoʻltiqtayoq va boshqa zarur vositalar aholiga yetkazildi.
Davra suhbati davomida ijtimoiy xizmatlarning qamrovini oshirish, aholining hujjatlarni rasmiylashtirishdagi qiyinchiliklarini bartaraf etish, raqamli xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish, moddiy-texnik bazani yaxshilash va ijtimoiy xodimlarning malakasini oshirish boʻyicha fikr almashildi. Shuningdek, nogironligi boʻlgan shaxslarni reabilitatsiya qilish, bandligini oshirish hamda ular uchun qulay infratuzilma yaratish masalalari muhokama qilindi.

The state of usability of social protection services in Surkhandarya province was discussed
Surkhandarya Regional Division of the Centre for Analysis of Democratic Processes together with partner organisations held a round table on "The state of convenience and efficiency of use of social protection services in Surkhandarya". The event discussed the volume and quality of social services provided to the population in recent years.
Uzbekistan has been consistently improving its social protection system in recent years. On 1 June 2023, Presidential Decree No. PF-82 established the National Agency for the Social Protection of the Population. In addition, in 2024, social workers began working in Inson centres and districts throughout the country.
More than 100 types of social services and assistance are provided to the population. In particular, various support measures are taken for people with disabilities, low-income families, the elderly, and citizens unable to compete in the labour market. People with disabilities are provided with prosthetic and orthopaedic devices, wheelchairs and hearing aids.
Work is also under way to expand the scope of social services, introduce electronic document management, strengthen the material and technical base and improve the qualifications of social workers. In particular, 3,271 social services have been provided in Surkhandarya province, including 1,006 wheelchairs, 295 hearing aids, 1,549 crutches and other necessary equipment.
During the roundtable, opinions were exchanged on expanding the coverage of social services, eliminating difficulties in obtaining documents, expanding access to digital services, improving the material and technical base, and raising the qualifications of social workers. The issues of rehabilitation of persons with disabilities, increasing their employment and creating convenient infrastructure for them were also discussed.
Based on the results of the event, appropriate recommendations were made to eliminate existing problems in the sector.