Хитой элчиси билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йил 9 апрель куни Демократик жараёнларни таҳлил қилиш марказида Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Юй Цзюнь билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида Хитой элчиси охирги йилларда Ўзбекистон ва Хитой муносабатлари сиёсий, ижтимоий-иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда жадаллик билан ривожланаётганини алоҳида эътироф этди. Шунингдек, Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларни Хитойда диққат билан кузатаётганликлари ҳамда ҳудудлараро муносабатлар ва кооперация алоқалари чуқурлашиб бораётганини мамнунлик билан таъкидлади.
Мулоқот чоғида икки мамлакатнинг илмий-тадқиқот ва таҳлил марказлари ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш, хусусан, Демократик жараёнларни таҳлил қилиш марказининг Хитой “ақл марказлари” билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ҳамда тажриба алмашишни йўлга қўйиш масалалари муҳокама қилинди.

Meeting with the Chinese Ambassador
On April 9 of this year, a meeting was held with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People’s Republic of China to Uzbekistan Yu Jun, at the Center for Analysis of Democratic Processes.
During the meeting, the Chinese Ambassador recognized it as particularly important that relations between Uzbekistan and China have been rapidly developing in recent years in the political, socio-economic, cultural, humanitarian and other spheres. He noted that he was closely following the reforms being implemented in Uzbekistan, and also appreciated the importance of deepening interregional ties and cooperation.
During the dialogue, issues of further strengthening ties between research and analytical centers of the two countries were discussed, in particular, establishing cooperative relations and exchanging experience with Chinese think tanks and the Center for Analysis of Democratic Processes.