Ўзбекистон ва Осиё тараққиёт банки: истиқболли ҳамкорлик йўлида
Сўнгги йилларда Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар самараси ўлароқ, бир қатор йирик ва нуфузли халқаро ноҳукумат ташкилот ва молия институтлари билан самарали ҳамкорлик фаоллашиб бормоқда. Бу борада халқаро молия тузилмалари маблағларини жалб қилиш, уларни мақсадли ва манзилли йўналтиришга доир бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Айниқса, Ўзбекистон Осиё тараққиёт банки (ОТБ)нинг энг йирик ва ишончли ҳамкорлари қаторига кирган. Шу маънода, ОТБ барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш йўлида мамлакат тараққиётига салмоқли ҳисса қўшиб келаётганини алоҳида эътироф этиш мумкин.
Маълумот ўрнида айтиб ўтиш керакки, ОТБ 1966 йилда ташкил этилган бўлиб, унга 69 мамлакат аъзо бўлган, уларнинг 50 таси Осиё минтақасида жойлашган.
Ўзбекистон 1995 йилда Осиё тараққиёт банки аъзосига айланган бўлиб, сўнгги 5 йил ичида Ўзбекистон иқтисодиёти ривожи учун ОТБ томонидан
5,41 млрд доллардан ортиқ маблағ ажратилган[1].
Қолаверса, 2025–2026 йиллар давомида Осиё тараққиёт банки иштирокида умумий қиймати 3,6 млрд доллар бўлган 23 та янги лойиҳани амалга ошириш кўзда тутилмоқда[2].
Шунингдек, Ўзбекистон ҳукумати ва ОТБ ўртасида 2026–2028 йилларга мўлжалланган ўзаро англашув меморандуми доирасида жами 4,2 млрд доллар қийматидаги 28 та истиқболли лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган[3].
ОТБ Ўзбекистон ҳукумати ва бошқа манфаатдор идоралар билан яшил иқтисодиётга ўтиш жараёнида ёрдам бериш, хусусий сектор ривожланиши
ва рақобатбардошлигини қўллаб-қувватлаш ҳамда инсон капиталига инвестицияларни рағбатлантириш соҳаларида яқиндан ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Бинобарин, ОТБ Осиё ва Тинч океани минтақасида инклюзив
ва барқарор ўсишни қўллаб-қувватлайдиган, одамлар ҳаётини ўзгартириш
ва сифатли инфратузилмани барпо этиш йўлида инновацион молиявий воситалар ва стратегик ҳамкорликдан самарали фойдалана оладиган молиявий тузилма ҳисобланади[4].
Таъкидлаш зарурки, ОТБ Ўзбекистонда фуқаролик жамиятини ривожлантириш, унинг жамият ва давлат ҳаётидаги иштирокини кучайтиришга қаратилган илғор ташаббусларни қўллаб-қувватламоқда, илгари сурмоқда.
Жумладан, демократик тамойилларни қарор топтириш, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, гендер тенгликни таъминлаш, бизнес ва тадбиркорликни ривожлантириш ҳамда рақамли ислоҳотларни амалга ошириш масалаларига жиддий эътибор қаратилмоқда.
Жорий йил 4-7 май кунлари Италиянинг Милан шаҳрида “Тажриба алмашиш, эртанги кунни қуриш” мавзусида бўлиб ўтган ОТБнинг 58 йиллик йиғилишида ҳам шу масалалар муҳокама марказида бўлгани муҳим аҳамиятга эга.
Фуқаролик жамияти институтлари вакилларидан иборат Ўзбекистон делегацияси аъзолари йиллик йиғилиш доирасида ўтказилган “Фуқаролик жамияти форуми”нинг 8 та сессиясида иштирок этди.
Хусусан, рақамли иқтисодиёт ва технологиялар, яшил ҳамда муқобил энергияни ривожлантириш бўйича ўтказилган сессияда асосий эътибор ёшларни рақамли технологияларга қизиқтириш, яшил иқтисодиёт
ва мубоқил энергетикани ривожлантириш
га қаратилди.
Шунингдек, Самоа, Непал, Туркия каби давлатлар фуқаролик жамияти институтлари вакиллари томонидан рақамли воситалар ёрдамида иқлим ўзгаришининг олдини олиш бўйича ўз тажрибалари ҳақида маълумот берилди. Бу борада аҳолининг кенг қатламларига етиб боришда рақамли технологиялар кучли воситага айлангани, инсоният барқарор келажакни айнан инновациялар орқали қуриши мумкинлиги таъкидланди.
Йиғилиш давомида ОТБ вакили М.Шагазатова билан ўтказилган учрашувда Ўзбекистонда хотин-қизларнинг жамиятдаги ижтимоий фаоллигини ошириш, уларга нисбатан зўравонликнинг олдини олиш, гендер тенгликни таъминлаш соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар ҳақида батафсил маълумот берилиб, мазкур йўналишда ОТБ билан ҳамкорликни янада фаоллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Учрашувда 2026 йилдан бошлаб ОТБ томонидан аъзо давлатларда хотин-қизларга нисбатан жинсий зўравонликнинг олдини олиш, оғир шароитдаги аёлларни қўллаб-қувватлаш бўйича фуқаролик жамияти институтлари имкониятларидан кенг фойдаланилиши таъкидланди.
“ОТБнинг ҳисобдорлиги ва кафолат беришининг самарадорлик истиқболлари” мавзусидаги сессияда фуқаролик жамияти вакиллари томонидан жамоалар олдидаги мажбуриятлар бажарилишини таъминлаш учун банк молиялаштирилаётган лойиҳаларнинг амалга оширилиши бўйича маълумотларнинг ошкор этилиши устидан мунтазам мониторинг олиб боришни кучайтириш масаласига асосий эътибор қаратилди.
“Ўзгарувчан дунёда инфратузилма: инфратузилма стратегияларида барқарорликни молиялаштириш” мавзусида ўтказилган сессияда нодавлат, ҳукумат ва хусусий секторда инфратузилма барқарорлигини таъминлаш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Шу билан бирга, тадбир давомида Бельгиянинг “Assortis” халқаро платформаси мутахассиси Жиада Рапалино билан ташкил этилган учрашувда Ўзбекистон жамоат ташкилотлари вакилларининг ОТБ лойиҳаларида қатнашишига кўмаклашиш, ўқув-услубий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, шунингдек, бошқа халқаро донорлар билан ҳамкорлик ўрнатиш масалаларида ҳамкорлик қилишга келишиб олинди.
ОТБ президенти Масато Канда ва фуқаролик жамияти вакиллари ўртасида ўтказилган очиқ мулоқотда банк ажратаётган маблағлар асосида амалга оширилаётган лойиҳалар мониторингида фуқаролик жамияти институтларининг иштирокини ошириш ва ўрганишга салбий таъсир қиладиган омилларнинг олдини олиш масалалари қизғин муҳокама қилинди.
Тадбирда ОТБ молиялаштираётган лойиҳаларнинг экологияга салбий таъсирининг олдини олишда фуқаролик жамияти институтлари вакиллари мурожаатларини кўриб чиқиш тизимини такомиллаштириш, ННТлар билан ҳамкорликни янада кучайтириш бўйича амалий таклифлар билдирилди.
Ўз навбатида, ОТБ президенти томонидан фуқаролик жамияти билан ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, лойиҳаларнинг ижтимоий ва экологик стандартларга мувофиқлигини таъминлаш, мавжуд муаммоларни ўрганиб чиқиш ва уларни бартараф этиш юзасидан тегишли чоралар кўришга ваъда берилди.
Бельгиянинг “IBF International Consulting” компанияси менежери Даниэль Бажжио билан ўтказилган учрашувда у Ўзбекистонни жаҳон ҳамжамиятига ўзини очаётган мамлакат сифатида эътироф этиб, компания Ўзбекистонга киришга қизиқаётганини таъкидлади.
Ушбу консалтинг компанияси кўплаб мамлакатларда ОТБ ва бошқа донорлар лойиҳаларини амалга оширишда фаол иштирок этиб келаётгани, хусусан, улар томонидан тақдим этилаётган грантларни самарали амалга ошириш, ҳисоботларни тайёрлашга кўмаклашиш, кадрлар малакасини оширишга ёрдам бериш каби йўналишларда иш олиб борилаётгани билдирилди.
Йиллик йиғилишнинг қувонарли жиҳатларидан бири шу бўлдики, ОТБнинг навбатдаги 59-йиллик йиғилиши 2026 йил 3-6 май кунлари Самарқанд шаҳрида ўтказилишига қарор қилинди.
Шу ўринда ОТБнинг 43-йиллик йиғилиши 2010 йилда Тошкент шаҳрида муваффақиятли ўтказилганини ҳам эслатиб ўтиш жоиз[5].
Самарқандда бўладиган йиллик йиғилиш ОТБга аъзо 69 та давлатдан Бошқарувчилар учун Осиё ва Тинч океани минтақаси олдида турган ривожланиш масалалари ва муаммоларни кўриб чиқишда ўзига хос мулоқот майдонини яратиб беради, десак муболаға бўлмайди.
Мазкур халқаро тадбир ишида бир неча минг иштирокчи, жумладан, молия вазирлари, марказий банк раҳбарлари, юқори мартабали ҳукумат, хусусий сектор вакиллари, йирик халқаро ташкилотлар, фуқаролик жамияти институтлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этиши кутилмоқда.
ОТБ президенти М.Канда 2026 йилги йиғилиш мулоқот ва ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш учун илҳомлантирувчи платформа бўлиб хизмат қилиши ва минтақанинг кўплаб ўзига хос жиҳатларини муҳокама қилиш учун имкон яратишини таъкидлади[6].
Хулоса қилиб айтганда, Ўзбекистон ва Осиё тараққиёт банки ўртасидаги ҳамкорлик мамлакатнинг жадал ривожланиши учун стратегик жиҳатдан муҳим аҳамият касб этади. ОТБнинг инвестиция лойиҳалари инфратузилмани ривожлантириш, энергия самарадорлигига эришиш, транспорт ва сув таъминоти тизимларини янгилаш имкониятлари ортишига хизмат қилади.

Uzbekistan and the Asian Development Bank: towards promising co-operation
As a result of the large-scale reforms implemented in the new Uzbekistan in recent years, effective cooperation with a number of large and influential international non-governmental organizations and financial institutions has been increasingly intensified. In this connection, a number of legal and regulatory documents have been adopted on the issues of attracting funds from international financial structures and their targeted and targeted allocation.
In particular, Uzbekistan is the largest beneficiary and reliable partner of the Asian Development Bank (ADB).
In this sense, it can be recognized that ADB is making a significant contribution to the country's development in order to achieve sustainable development goals.
For information, it should be noted that ADB was established in 1966 and has 69 member countries, 50 of which are located in the Asian region.
Uzbekistan became a member of the Asian Development Bank in 1995, and over the past 5 years ADB has assisted Uzbekistan's economy.
More than $5.41 billion has been disbursed.
In addition, 23 new projects are planned to be implemented in 2025-2026 with the participation of the Asian Development Bank for a total amount of $3.6 billion.
Also, under the Memorandum of Understanding between the Government of Uzbekistan and ADB, 28 promising projects for a total of $4.2 billion are planned for 2026-2028.
ADB is working with the Government of Uzbekistan and other stakeholders to support the transition to a green economy, promote private sector development, and cooperate closely in the areas of supporting competitiveness and fostering investment in human capital.
This is why ADB is inclusive in the Asia-Pacific region,
which transforms people's lives by supporting sustainable growth in their well-being,
and is a financial institution that can effectively use innovative financial instruments and strategic cooperation to build quality infrastructure.
It is important to emphasize that ADB supports and promotes progressive initiatives aimed at developing civil society in Uzbekistan and strengthening its participation in the life of society and the state.
In particular, serious attention is paid to the introduction of democratic principles, the protection of women's rights and interests, gender equality, business and entrepreneurship development, and digital reforms.
It is noteworthy that these issues were also in the center of discussion at the 58th Annual Meeting of ADB, which was held in Milan (Italy) from 4 to 7 May this year under the motto "Sharing Experience, Building the Future".
Members of the Uzbek delegation, which included representatives of civil society institutions, took part in 8 sessions of the "Civil Society Forum" held within the framework of the annual meeting.
In particular, the session on digital economy and technologies, development of green and alternative energy focused on generating interest among young people in digital technologies, green economy.
Representatives of civil society institutions from countries such as Samoa, Nepal and Turkey also shared their experiences in mitigating climate change through digital tools. In this regard, it was emphasized that digital technologies have become a powerful tool to reach large segments of the population, and humankind can build a sustainable future through innovation.
During the meeting with ADB representative M. Shagazatova, detailed information was provided on the reforms being carried out in Uzbekistan to increase women's social activity in society, prevent violence against them, and ensure gender equality, and issues of further intensification of cooperation with ADB in this area were discussed.
At the meeting, it was emphasized that starting from 2026, ADB will widely use the opportunities of civil society institutions in member countries to prevent sexual violence against women and support women in difficult life situations.
The session ‘Perspectives on the Effectiveness of ADB Accountability and Safeguards’ focused on strengthening regular monitoring by civil society representatives, disclosing information on the implementation of bank-financed projects to ensure that their commitments to communities are fulfilled.
The session "Infrastructure in a Changing World: Financing Sustainability in Infrastructure Strategies" addressed infrastructure sustainability in the non-state, public, and private sectors.
At the same time, during the event, at a meeting with Jada Rapalino, a specialist from the Belgian international platform Assortis, an agreement was reached on cooperation in facilitating the participation of representatives of Uzbek NGOs in ADB projects, providing educational and methodological support, and establishing partnerships with other international donors.
During the open dialogue between ADB President Masato Kanda and representatives of civil society, the issues of expanding participation of civil society institutions in monitoring projects implemented with funds allocated by the bank, as well as preventing factors negatively affecting the study, were actively discussed.
Practical proposals were presented at the event to improve the system of consideration of appeals from representatives of civil society institutions and to further strengthen cooperation with NGOs in preventing negative environmental impacts of ADB-financed projects.
In turn, the ADB President promised to further strengthen cooperation with civil society, ensure that projects comply with social and environmental standards, and take appropriate measures to study existing problems and eliminate them.
During a meeting with manager of Belgian company IBF International Consulting Daniel Baggio, he recognized Uzbekistan as a country that is opening up to the world community, and stressed that the company is interested in entering the Uzbek market.
It was reported that this consulting company is actively involved in the implementation of projects of ADB and other donors in many countries, in particular, working in such areas as effective utilization of grants provided by them, assistance in preparation of reports, assistance in staff development.
One of the most encouraging aspects of the Annual Meeting was the decision to hold the next, 59th ADB Annual Meeting in Samarkand from 3 to 6 May 2026.
It is worth noting that the 43rd Annual Meeting of ADB was successfully held in Tashkent in 2010.
It is no exaggeration to say that the annual meeting in Samarkand will create a unique dialogue platform for leaders of ADB's 69 member countries to discuss development issues and challenges facing the Asia-Pacific region.
Several thousand people, including finance ministers, central bank governors, senior government officials, representatives of the private sector, major international organizations, civil society institutions and media representatives, are expected to attend this international event.
ADB President M. Kanda noted that the 2026 meeting will serve as an inspiring platform for strengthening dialogue and cooperation and will provide an opportunity to discuss many specific aspects of the region.
In conclusion, Uzbekistan's cooperation with the Asian Development Bank is of strategic importance for the country's rapid development. ADB's investment projects are aimed at expanding opportunities for infrastructure development, improving energy efficiency, and modernizing transport and water supply systems.