Францияда Ўзбекистон фуқаролик жамияти вакиллари ва Европа истиқбол ва хавфсизликни ўрганиш институти ўртасида учрашув бўлиб ўтди
481
2025 йил 15 апрель куни Ўзбекистоннинг Франциядаги элчихонасида фуқаролик жамияти институтлари вакилларидан иборат делегация Франциядаги Европа истиқбол ва хавфсизликни ўрганиш институти директори Эммануэль Дюпюи билан учрашув ўтказди.
Учрашув Ўзбекистон Президентининг 2025 йил март ойида Францияга амалга оширган расмий ташрифи доирасида белгиланган устувор йўналишларни амалга ошириш, жумладан, фуқаролик жамияти институтлари ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйишга қаратилган навбатдаги амалий қадам бўлди.
Делегация раҳбари А.Пардаев ўз сўзида, давлат раҳбарлари ўртасида эришилган келишувларнинг мазмун-моҳиятини жамоатчиликка етказишда фуқаролик жамияти институтлари фаол иштирок этаётганини қайд этиб, Франциядаги “ақл марказлари” ва ННТлар билан тўғридан-тўғри алоқалар ўрнатиш муҳимлигини таъкидлади.
Шунингдек, делегация аъзолари Б. Бекмуродов ҳамда С.Ходжаева ўз чиқишларида Ўзбекистон ва Франция муносабатлари янги босқичга кўтарилганини мамнуният билан қайд этиб, икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликда ҳудудий ва жамоатчилик даражасидаги муносабатларни ривожлантириш зарурлигини айтиб ўтди.
Ўз навбатида Эммануэль Дюпюи Ўзбекистонда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолаб, 22 йил давомида юртимиздаги сиёсий-ижтимоий жараёнларни кузатиб борганини ва охирги йилларда эришилаётган натижалардан мамнунлигини билдирди. Шу билан бирга, у франциялик ва ўзбекистонлик экспертлар ўртасида мунтазам тажриба алмашувини ташкил этиш таклифини билдирди.
Шунингдек, учрашув давомида Франциядаги марказлашган давлат бошқаруви шароитида ННТлар фаолиятида юзага келаётган қийинчиликлар, шунингдек, номарказлаштириш бўйича амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилинди. Э.Дюпюи бу масалаларда Ўзбекистон тажрибаси муҳим аҳамият касб этишини таъкидлади.
Бундан ташқари, Э.Дюпюи томонидан Ўзбекистон ва Франциянинг тарихий шаҳарлари ўртасида “биродар шаҳар” мақомини жорий этиш орқали маданий ва гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни кучайтириш таклифи билдирилди.
Учрашув якунида томонлар мулоқот фойдали ва амалий аҳамиятга эга бўлганини қайд этиб, ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлашга интилишлар давом эттирилишига келишиб олинди.

Representatives of civil society of Uzbekistan and the European Institute for Security Prospects and Studies met in France
593
On April 15, 2025, a meeting of a delegation of representatives of civil society institutions with the Director of the European Institute for Security Prospects and Studies in France Emmanuel Dupuis was held at the Embassy of Uzbekistan in France.
The meeting was another practical step aimed at implementing the priorities outlined during the official visit of the President of Uzbekistan to France in March 2025, including establishing cooperation between civil society institutions.
In his speech, the head of the delegation A. Pardayev noted that civil society institutions are actively involved in communicating to the public the essence of the agreements reached between the heads of state, and also emphasized the importance of establishing direct contacts with think tanks and NGOs in France.
Delegation members B. Bekmurodov and S. Khodjaeva in their speeches also noted with satisfaction that relations between Uzbekistan and France have reached a new level, and emphasized the need to develop regional and intercommunity ties in cooperation between the two countries.
In turn, Emmanuel Dupuis highly appreciated the large-scale reforms carried out in Uzbekistan, expressing satisfaction with the results achieved in recent years, since he has been following the political and social processes in our country for 22 years. At the same time, he proposed organizing a regular exchange of experience between French and Uzbek specialists.
Also during the meeting, the difficulties arising in the activities of NGOs in the conditions of centralized government in France, as well as the work carried out on decentralization, were discussed. E. Dupuis emphasized that the experience of Uzbekistan is of great importance in these issues.
In addition, E. Dupuis proposed strengthening cooperation in the cultural and humanitarian sphere by introducing the status of "sister cities" between the historical cities of Uzbekistan and France.
At the end of the meeting, the parties noted the usefulness and practical focus of the dialogue, and also agreed to continue working to further strengthen mutual cooperation relations.