Европарламент депутатлари билан тарихий учрашув ўтказилди
Фуқаролик жамияти вакилларидан иборат Ўзбекистон делегациясининг Брюсселдаги учрашувлари давом этмоқда. Навбатдаги учрашув Европарламент депутатлари билан ташкил қилиниб, унда мамлакатимизга ташрифи режалаштирилган депутатлар ўзбекистонлик фуқаролик жамияти вакилларининг фикр-мулоҳазаларини эшитди.
Делегация раҳбари А.Пардаев Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар, фуқаролик жамияти институтларининг ҳуқуқ-манфаатлари Конституциянинг алоҳида бобида мустаҳкамлаб қўйилгани, соҳага доир қонунчиликнинг такомиллаштириб борилаётгани, шунингдек, яқинда Самарқанд шаҳрида ўтказилган “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” саммити ҳамда Глобал иқлим форумининг минтақа учун аҳамияти тўғрисида сўз юритди. Шунингдек, мамлакатдаги ўзгаришлар ва Европа минтақаси билан фаол ҳамкорлик масалаларида делегация аъзолари ҳам ўзларининг фикрларини билдирди.
Савол-жавобларда сиёсий партиялар фаолиятини ривожлантириш, "ақл марказлари" ўртасида ҳамкорлик ўрнатиш ва алоқаларни кучайтириш масалаларида фикр ва таклифлар ўртага ташланиб, биргаликда ишлаш учун уларда қизиқиш уйғотишга эришилди.
Европарламент депутатлари билан ушбу форматдаги учрашув Ўзбекистон делегациялари иштирокида илк марта ўтказилган бўлса-да, ўзаро ҳурмат ва конструктив мулоқот руҳи кузатилди.

Historic meeting with members of the European Parliament took place
The meetings of the Uzbek delegation consisting of representatives of civil society continue in Brussels. The next meeting was organized with members of the European Parliament, where the deputies planning to visit our country listened to the opinions of representatives of Uzbek civil society.
The head of the delegation A. Pardayev spoke about the large-scale reforms being implemented in Uzbekistan, the consolidation of the rights and interests of civil society institutions in a separate chapter of the Constitution, the ongoing improvement of legislation in this area, as well as the significance for the region of the Central Asia - European Union summit and the Global Climate Forum recently held in Samarkand. The delegation members also expressed their opinions on the changes in the country and active cooperation with the European region.
During the question and answer session, ideas and proposals were expressed on the development of political parties, the establishment of cooperation and strengthening ties between "analytical centers".
Although the meeting in such a format with members of the European Parliament with the participation of the Uzbek delegation was held for the first time, the spirit of mutual respect and constructive dialogue was maintained.