Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. Mirziyoyevning 2020-yil 29-dekabrdagi Oliy Majlisga Murojaatnomasida ham mahalliy davlat hokimiyati vakillik organlari faoliyatini isloh qilish, ularning faoliyat asoslarini yanada kuchaytirish va takomillashtirishga oid tashabbuslar bildirilgandi[1].
Mazkur tashabbuslar asosida, mahalliy Kengashlar faoliyatini takomillashtirish va nazorat faoliyatiga oid huquqiy asoslar yaratilib, hokim va uning oʻrinbosarlari, prokuratura, adliya, ichki ishlar va sogʻliqni saqlash idoralari rahbarlarining tegishli Kengashlar oldida hisobdorligi qonunlarda belgilab qoʻyildi.
Shuningdek, mazkur siyosiy institut faoliyatini rivojlantirishning amaliy choralaridan biri sifatida, xalq deputatlari Kengashlarining doimiy asosda ishlovchi kotibiyatlari tashkil etildi.
Oʻzbekiston Respublikasining “Xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashi deputatining maqomi toʻgʻrisida”gi Qonuni 16-moddasi, birinchi qismiga xalq deputatlari Kengashi deputatini hujjatlar, zarur axborot va maʼlumot materiallari bilan taʼminlash, shuningdek, deputatlik faoliyati bilan bogʻliq masalalar boʻyicha mutaxassislar maslahatini uyushtirish vazifasini viloyat, tuman, shahar hokimliklaridan Kengash kotibiyatlari zimmasiga oʻtkazilishi haqidagi oʻzgartirish kiritildi.
Oʻzbekiston Respublikasining “Mahalliy davlat hokimiyati toʻgʻrisida”gi Qonunida xalq deputatlari Kengashi kotibiyatining yuridik shaxs maqomiga egaligi, uning faoliyati tegishli mahalliy byudjet hisobidan moliyalashtirilishi, tuzilmasi, nizomi, shtatlari, xodimlarining mehnatiga haq toʻlash miqdori va moddiy-texnika taʼminoti, shuningdek, ularni saqlash xarajatlari tegishli xalq deputatlari Kengashi tomonidan tasdiqlanishi nazarda tutilgan. Shu bilan birga, kotibiyat mudiridan tashqari xodimlarining mehnatga oid munosabatlari mahalliy Kengashlarning vakolat muddatiga bogʻliq boʻlmasligi, kotibiyat mudiri tegishli xalq deputatlari Kengashi deputatlari orasidan uning vakolati muddatiga tayinlanishi belgilab qoʻyildi.
Tegishli qonun bilan Sogʻliqni saqlash vazirligi hududiy boʻlinmalari rahbarlarining hisobotlarini eshitishi, hududda sogʻliqni saqlashni rivojlantirishga oid davlat dasturlari ijrosi, kasalliklar profilaktikasi holati, sogʻlom turmush tarzi va toʻgʻri ovqatlanish madaniyatini shakllantirish, shuningdek, sogʻliqni saqlashning asosiy koʻrsatkichlari toʻgʻrisida hisobot taqdim etilishi belgilandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining 2021-yil 31-iyuldagi qarori bilan “Xalq deputatlari viloyat, tuman, shahar Kengashining namunaviy reglamenti” tasdiqlanib, unda mahalliy Kengashning bir qator vakolatlari belgilab qoʻyildi.
Davlatimiz rahbari 2022-yil 20-iyunda Konstitutsiyaviy komissiya aʼzolari bilan uchrashuvida hokimlarning bir vaqtning oʻzida xalq deputatlari Kengashlariga ham boshchilik qilishi haqidagi qoidani Konstitutsiyadan chiqarib tashlash taklifini ilgari surgan edi. Uchrashuvda Davlat Rahbari “Bu islohotning joriy etilishi hokimiyat vakolatlarini boʻlinish prinsipini mahalliy darajada tatbiq etishga, mahalliy Kengashlar faoliyati samaradorligini, hokimlarning xalq vakillari oldidagi masʼuliyatini oshirishga olib keladi. Hududlarda xalq manfaatlarini toʻliq taʼminlashga, hokimliklar faoliyati ustidan kengashlar va jamoatchilik nazoratini kuchaytirishga xizmat qiladi”, deb taʼkidlagandi[2].
2023-yil 30-aprel kuni oʻtkazilgan referendumda umumxalq ovoz berish orqali qabul qilingan yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 120-moddasida mazkur norma ham oʻrin egalladi.
Aytish mumkinki, ushbu norma – xalq deputatlari Kengashining mahalliy ijroiya hokimiyatidan toʻla mustaqilligini taʼminlashga oid muhim konstitutsiyaviy norma boʻlib, hokimiyat vakolatlarining boʻlinish prinsipini mahalliy darajada tatbiq etishga, mahalliy Kengashlar faoliyati samaradorligini oshirishga, hududlarda xalq manfaatlarini toʻliq taʼminlashga, hokimliklar faoliyati ustidan Kengashlar va jamoatchilik nazoratini kuchaytirishga imkoniyat yaratadi.
Hokimni lavozimga tasdiqlash, uning faoliyati toʻgʻrisidagi hisobotlarni eshitish vakolati esa, mahalliy ijroiya hokimiyati organlari rahbarligiga xalq dardi bilan yashaydigan eng munosib nomzodlarni tanlash va tasdiqlashga, ular faoliyatining ochiqligiga, aholi oldida masʼuliyati va hisobdorligining oshishiga imkon beradi.
Shuningdek, yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning 122-moddasida ham xalq deputatlari Kengashlarining bir qator vakolatlari alohida belgilab qoʻyilgan boʻlib, bu xalq manfaatlariga xizmat qiladi.
Xulosa oʻrnida aytish mumkinki, Oʻzbekiston Respublikasining yangi tahrirdagi Konstitutsiyasida xalq deputatlari Kengashlari faoliyatiga oid normalarning aks ettirilgani ular faoliyatining yangi bosqichga olib chiqishga va mamlakatimizda demokratik islohotlarni chuqurlashtirishga xizmat qiladi.

Constitutional reforms serve to improve the activities of local Kengashes
In the context of reforms implemented in recent years, special attention is paid to increasing the role of local Kengashes of people's deputies in governance.
In the message of the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev to the Oliy Majlis dated December 29, 2020, initiatives were also put forward to reform the activities of representative bodies of authority at the local level, to further strengthen and improve the foundations of their activities[1].
Based on these initiatives, a legal framework for improving and monitoring the activities of local Kengashes was created. The accountability of the khokim and his deputies, prosecutor’s office, ministries of justice, internal affairs and health care to the relevant Kengashes was legally established.
As one of the practical measures to develop the activities of this political institution, secretariats of the Kengashes of people's deputies were created, working on a permanent basis.
Amendments were made to the part one of Article 16 of the Law of the Republic of Uzbekistan “On the status of a deputy of the regional, district and city Kengash of people’s deputies”, which secured the transfer of responsibilities for providing the deputy of the Kengash of people’s deputies with documents, necessary information and data, as well as organizing consultations of specialists on issues related to deputy activities from the khokimiyats of regions, districts, cities to the secretariats of Kengashes.
In the Law of the Republic of Uzbekistan “On local bodies of state authority” it is established that the secretariat has the status of a legal entity. The activities of the secretariat are financed from the relevant local budget. Its structure, charter, wages, its personnel and logistics, as well as the staff costs are approved by the corresponding Kengash of People's Deputies. At the same time, it is stipulated that the labor relations of employees, with the exception of the head of the secretariat, do not depend on the term of office of local Kengashes. The head of the secretariat is appointed from among the deputies of the corresponding Kengash of People's Deputies for the term of his powers.
According to the law, Kengashes are entitled to organize hearing of reports prepared by the heads of territorial divisions of the Ministry of Health. A wide range of reports on the issues related to the progress of implementation of public healthcare programs in the region; the situation of disease prevention; forming a culture of healthy lifestyle and proper nutrition; a on the main health indicators are submitted to the Kengashes.
Resolution of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan dated July 31, 2021 approved the “Model regulations of the regional, district, city Kengash of people’s deputies,” which defines a number of powers of the local Kengash.
On June 20, 2022, at the meeting with members of the Constitutional Commission, the President put forward a proposal to remove from the Constitution the provision that khokims shall head the Kengashes of people’s deputies. At the meeting, the President said: “Carrying out the reform will lead to implementation principle of separation of powers at the local level. It will increase the efficiency of the activities of local Kengashes, and increase their responsibility to people's representatives. This would serve to fully ensure the interests of people in the regions, strengthen control of the Kengashes and the public over the activities of regional khokims”[2].
At the referendum of the Republic of Uzbekistan, held on April 30, 2023, this norm was included in the new edition of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, adopted by nationwide vote.
It can be said that this norm is vitally important in terms of ensuring complete independence of the Kengash of people’s deputies from the local executive power, which makes it possible to apply the principle of separation of powers at the local level, increase the efficiency of the activities of local Kengashes, fully ensure the interests of the people in the regions, and strengthen control of the Kengashes and the public over the activities of government bodies.
The powers on approving the khokim for the position and hearing reports on his activities allow the head of local executive bodies to select and approve the most suitable candidates who are not indifferent to the problems of the people, make their activities transparent, and increase their responsibility and accountability to the people.
Also, Article 122 of the new edition of the Constitution specifies a number of powers of the Kengashes of people’s deputies, which serve the interests of the people.
In conclusion we can say that, Including the norms related to the activities of Kengashes of people's deputies into the new edition of the Constitution of the Republic of Uzbekistan will help them reach a new level of activity and serves to deepen democratic reforms in our country.